Niemowlęta i dzieci w wieku poniemowlęcym Bardzo małe dzieci nie potrzebują żadnej zachęty, aby uruchomić wyobraźnię – to rodziców trzeba powstrzymać, żeby ich nie zniechęcali! Zapewnij dziecku bezpieczne warunki, zarówno w domu, jak i na dworze, żeby mogło eksperymentować.
Przygotuj dla niego koszyk albo pudełko pełne interesujących, ale bezpiecznych przedmiotów, takich jak drewniane łyżki, szyszki, muszle, pogniecione opakowania, wieczka opakowań kartonowych, skrawki materiałów, koronek czy futerka. Pozwól dziecku wybrać sobie z tego coś do zabawy i zobacz, co zacznie robić. Przyłącz się i odpowiednio pokieruj dzieckiem. Czytaj dziecku i wspólnie oglądajcie obrazki – historie i ilustracje dostarczają wielu pomysłów do zabawy, podobnie jak wspólnie oglądane programy telewizyjne. Daj twojemu maluchowi jakiś niedrogi przedmiot i pozwól mu z nim poeksperymentować. Na przykład: duże, puste pudło może stać się samochodem, łodzią, rakietą kosmiczną. ..
z obrusa czy prześcieradła można zrobić jaskinię, łóżko dla lalki czy przytulanki albo wspaniałą kryjówkę, garnki czy słoiki można napełniać czy opróżniać, walić w nie łyżkami, bawiąc się w orkiestrę, ustawiać jeden na drugim, przewracać, przenosić z miejsca na miejsce. Wybierz jakieś miejsce, gdzie można nabrudzić (na dworze? na powierzchni wyłożonej kafelkami?) i od czasu do czasu pozwól dziecku pobawić się piaskiem, wodą, gliną, farbami, błotem, śniegiem, składnikami do pieczenia ciasta i innymi ciekawymi produktami pochodzenia naturalnego albo stworzonymi przez człowieka. Daj dziecku patyczki albo łyżki do mieszania i pojemniki, które można napełniać opróżniać, i kontroluj zabawę z bliskiej odległości.
Daj dziecku poznać, że naprawdę cenisz, kiedy się bawi w opisany powyżej sposób. Tak samo daj to poznać innym dorosłym sprawującym pieczę nad twoim dzieckiem.