Czasy, w których jedna para butów sportowych służyła na wszystkie mniej wyjściowe okazje, dawno minęły. Teraz w sklepach sportowych półki z obuwiem uginają się, bo niemal każda dyscyplina ma swój konkretny rodzaj. Buty do biegania, fitnessu, na górskie wyprawy czy do chodzenia na co dzień w sportowym stylu – wszystkie zasadniczo różnią się od siebie, ale łączy je to, że każdy z nich znajduje się w GO Sport!
Ale dlaczego w zasadzie jest tak duży wybór obuwia sportowego?
Czy nie wystarczy jedna, wygodna i przewiewna para, w której będzie można i biegać, i tańczyć, i grać w piłkę? Otóż nie – w zależności od rodzaju ruchu, w różnym stopniu obciążane są stopy, a to one odpowiadają za utrzymanie ciała w pionie oraz amortyzację wstrząsów, dla których utrudnieniem jest praca na różnych płaszczyznach, w różnym tempie i na różnych typach podłoża. Oczywiście nie oznacza to, że do wszystkich typów zajęć fitness konieczne są inne rodzaje butów, ale już buty do biegania powinny różnić się od tych zakładanych na siłownię.
Właśnie w trakcie biegania, stopy potrzebują szczególnej amortyzacji i wsparcia. Wyliczono, że na dystansie 1 km, stopy uderzają o podłoże ok. 1000 razy, a nacisk na tę część ciała wynosi niemal trzy razy tyle, ile waga biegającego. Kluczowe jest więc, aby odpowiednio wesprzeć stopę i wybrać buty wyposażone w technologie amortyzujące. Będą one różne, w zależności od masy ciała biegacza, rodzaju stopy (pronująca/supinująca/neutralna), nawierzchni, na jakiej zamierza się biegać, oraz doświadczenia i dystansów, jakie planuje się przemierzać.
Przy zakupie butów do fitnessu też są pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę
Przede wszystkim – znowu – amortyzacja. Mogą ją zapewnić zwykłe sznurówki, które dopasują buta do stopy i utrzymają ją w miejscu. Ważna jest też antypoślizgowa powłoka, która uchroni przed tak często przydarzającymi się na salach treningowych poślizgnięciami.
Jeszcze innymi czynnikami powinni się kierować miłośnicy leśnych czy górskich wędrówek. Ci powinni zwracać uwagę na grubość oraz elastyczność podeszwy. Kluczowa jest również cholewka, która powinna być na tyle wysoka, by stabilizować stopę oraz chronić staw skokowy przed urazami. Bardzo ważne jest również to, by buty te były wykonane z nieprzemakalnego materiału, a także zapewniały przewiewność.
Poza wspomnianymi kryteriami, przy wyborze nie można zapomnieć o własnym guście! Buty muszą pasować do dyscypliny i rodzaju stopy, ale też do stylu trenującego, dzięki czemu można zyskać dodatkową motywację do ćwiczeń. Wiedzą o tym producenci sportowego asortymentu, którzy niezawodność i funkcjonalność łączą ze stylowym sznytem, oferując produkty, z których łatwo skomponować estetyczny, sportowy look! To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy również poza treningami preferują wygodę i prostotę. Bo dostępne dzisiaj ubrania do ćwiczeń wpisują się w minimalistyczny trend i chodzenie w nich po mieście, od dawna nie jest żadną modową wpadką. Podobnie jest w przypadku butów – te dedykowane konkretnym dyscyplinom lepiej zachować na czas treningów, jednak istnieje całe mnóstwo ich lifestyle’owych odpowiedników, które idealnie połączą się nawet z eleganckimi ubraniami!