Radzenie sobie ze szkolnymi problemami

Jeśli twoje dziecko ma w szkole problem, przeprowadź z nim szczerą rozmowę. Postaraj się dowiedzieć, co naprawdę zaszło, i pomóż dziecku znaleźć najlepszą drogę wyjścia. Jeśli twoje dziecko ma kłopoty, staraj się zachować obiektywizm – nie stawaj automatycznie po jego stronie. Spróbuj zrozumieć racje obu stron konfliktu. Miłość do dziecka nie oznacza automatycznego założenia, że nie mogło ono zrobić niczego złego.
Z drugiej strony jednak nikt nie zna twojego dziecka tak dobrze jak ty, ani też nie troszczy się o jego dobro tak bardzo jak ty. Jeśli po zastanowieniu dojdziesz do wniosku, że wina leży po stronie szkoły działaj. Swoich działań nie zaczynaj od skarg wygłaszanych w chwili wzburzenia. Starając się zachować spokój i opanowanie, wykorzystaj właściwy tryb postępowania, aby przedstawić swój punkt widzenia. Upewnij się, że znasz szkolny regulamin i procedury dotyczące dyscypliny i wiesz, z kim się kontaktować w danych okolicznościach (tu właśnie przyda ci się folder z prospektami). Nie próbuj zaczynać od samej góry, gdyż taka metoda zamiast przynieść rozwiązanie problemu może spowodować jego eskalację. Dobrym rozwiązaniem jest zacząć od napisania listu utrzymanego w najbardziej spokojnym i rzeczowym tonie. Forma pisana pomoże ci uporządkować wszystkie fakty i upewnić się, że niczego nie pominąłeś/pominęłaś, sprawi też, że łatwiej ci będzie pamiętać o wszystkim w ferworze dyskusji.
Zanim udasz się na osobiste spotkanie, zastanów się, czego się po nim spodziewasz – czy wiesz, w jaki sposób szkoła powinna zająć się problemem?
Spisanie wszystkich faktów przyda ci się także, gdyby sprawa miała zahaczyć o wyższy szczebel – kuratora czy władze miasta.

Witaj na mojej stronie. Portal tworzę z pasji, bardzo lubię promować idę poszerzani wiedzy, dlatego postanowiłem założyć tego bloga. Mam nadzieję, że zainteresują Cię moje wpisy. Zapraszam do czytania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.