Grajcie na wszystkim, na czym się da (nie tylko z nut na instrumentach muzycznych), słuchajcie muzyki i poruszajcie się w jej takt.
Zacznij z dzieckiem kolekcjonować – liście, kamienie, muszle, szyszki, insekty, kijanki… (jeśli zbieracie żywe stworzenia, obserwujcie ich rozwój i troszczcie się o nie). Załóż dla dziecka pudlo ze starymi ubraniami, butami, kapeluszami, wstążkami itp., żeby mogło się bawić w przebieranie. Uzupełniaj tę kolekcję tanimi nabytkami z lumpeksu. Kup dziecku kocią kuwetę i zachęcaj je, aby tworzyło w niej „małe światy” (farmy, wyspy, odległe planety, parki jurajskie itp.), zainspirowane tym, co czytaliście albo oglądaliście. Pomóż dziecku zbudować domek dla lalek z pustych opakowań, z meblami z pudełek od zapałek. Dzieci uwielbiają gotować albo sporządzać rozmaite papki i mikstury w butelkach i słoikach. Pozwól twojemu dziecku być kucharzem, naukowcem, wynalazcą albo czarodziejem, nie zaniedbuj jednak przy tym kwestii bezpieczeństwa.
Nie czuj się zobowiązany/zobowiązana przez cały czas dostarczać materiału do zabawy. Starsze dzieci powinny rozwijać w sobie umiejętność samodzielnego wymyślania zabaw.