Bruksizm to systematyczne, przewlekłe oraz nieświadome zgrzytanie zębami, które z czasem może prowadzić do znaczącego osłabienia zębów, ścierania ich, jak również konieczności bardziej specjalistycznego leczenia. Nieleczony bruksizm to także nieprawidłowa praca żuchwy, wyraźne zmęczenie twarzy, jak również problemy z wyraźnym mówieniem. Również pogorszy się nasze samopoczucie.
Każdemy z nas powinno zależeć na tym, aby jak najczęściej się uśmiechać, jak również po prostu nie mieć żadnych problemów z uzębieniem, dziąsłami, ogólnie z jamą ustną. W tym celu oczywiście warto stosować się do zasad profilaktyki stomatologicznej, zdrowo się odżywiać, zrezygnować z nałogów, jak również regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny.
W sytuacji, gdy zauważymy, że możemy mieć jakieś problemy stomatologiczne, nie powinniśmy odkładać decyzji o wizycie u specjalisty. Kompleksową pomoc otrzymamy w klinice MCS https://mcs-przychodnia.pl/.
Dlaczego bruksizm jest dużym problemem?
Jedną z rzeczy, na którą musimy zwrócić szczególną uwagę jest nieświadome, systematyczne zgrzytanie zębami, a także zaciskanie zębów. Mowa tu oczywiście o takiej dolegliwości, jak bruksizm.
Przyczyny bruksizmu nie są szczególnie określone. Może być on pochodną uwarunkowań genetycznych, układu szczęki, jak również stresu, który jest niestety w naszym życiu mocno obecny. Nie można również wykluczyć tego, że pośrednią przyczyną bruksizmu są choroby psychiczne, które wcześniej przechodziliśmy.
Bruksizm może być problemem, gdyż:
– utrudnia normalne funkcjonowanie, zarówno w ciągu dnia, jak również w nocy,
– nie pozwala odpoczywać,
– potęguje stres,
– powoduje nieprawidłową pracę szczęki i mięśni twarzy,
– może prowadzić do deformacji twarzy,
– sprawia, że zęby szybko i mocno się ścierają,
– zmusza do specjalistycznego leczenia stomatologicznego.
Zobacz także: https://www.damianbednarz.pl/gdzie-mozna-zamowic-koronke-na-zeby/
Czy bruksizm można leczyć?
Zdecydowanie tak. Jak wszystkie inne dolegliwości stomatologiczne. Rozwiązaniem jest po pierwsze odpowiednio szybka diagnostyka. Niektóre rzeczy możemy zrobić samemu, a więc starać się lepiej wypoczywać, szybko rozwiązywać problemy, ograniczać stres, stosować masaże twarzy.
Stomatolog przede wszystkim może zaproponować stosowanie specjalnie do tego przygotowanych nakładek stomatologicznych, które mają funkcję relaksacyjną i sprawiają, że napięcie mięśni twarzy jest po prostu mniejsze. Inną metodą leczenia specjalistycznego są metody manualnej relaksacji mięśni żuchwy za pomocą lasera.
One thought on “Co należy zrobić z bruksizmem?”